top
linie
adminúvod|kontakt|novinky|mapa serveru

Digitální pozemní TV a rozhlasový příjem

Digitální pozemní vysílání (DVB-T) je novou generací příjmu televizních i rádiových kanálů pozemní cestou. Digitální pozemní vysílání (DVB-T) podobně jako digitální satelitní vysílání (DVB-S) umožňuje přenos signálu k uživateli ve stejné kvalitě, v jaké provozovatel vysílá. V případě přímých přenosů a v případě použití kvalitních kopií na vysílací straně se tak divákovi nabízí obraz i zvuk v DVD kvalitě. Podobně jako u běžného - analogového TV příjmu je nutné vlastnit přiměřenou anténu a přijímač signálu. Některé novější televizory (videa, DVD rekordéry) jsou již vybaveny přijímačem DVB-T a mají ho integrovaný v sobě. Všechny ostatní (vč. značné části těch, které se nyní prodávají na pultech obchodů) takto vybaveny nejsou a pro úspěšný příjem je nutné vlastnit další zařízení - tzv. pozemní digitální přijímač (média používají Set Top Box). Tento přijímač je umístěn někde poblíž vašeho televizoru a je s ním propojen kabelem. Má vlastní dálkový ovladač a jednotlivé digitální programy se volí přímo na něm.

Příjem v Praze a stř. čechách

Od roku 2000 probíhá v Praze zkušební vysílání TV programů v digitálním formátu DVB-T. Dne 26.10.2005 pak bylo zahájeno pravidelné vysílání Multiplexu A Českými radiokomunikacemi. Vysílání je tedy v současnosti šířeno třemi společnostmi, Českými radiokomunikacemi 25.k (Žižkov, Cukrák), spol. CDG. 46.k (Strahov, Zelený pruh, Ládví) a Český telecom 64k. (telekomunikační věž na Žižkově). Příjem tohoto signálu je v běžném TV pásmu a proto je nutné vlastnit anténu pro běžný TV příjem. V některých lokalitách s dobrým signálem postačí malá pokojová anténa umístěná vedle TV přijímače, ve všech ostatních je nutné nainstalovat venkovní směrovou anténu, někdy doplněnou zesilovačem, podobně jako při klasickém analogovém pozemním příjmu. Obecně platí, že v lokalitách, kde je možný příjem TV programů v průměrné nebo i mírně podprůměrné kvalitě z Prahy, je možné použít přijímač DVB - T.

Příjem v Brně a na jižní moravě

Od roku 2004 probíhá v Brně zkušební vysílání TV programů v digitálním formátu DVB-T Českými radiokomunikacemi a Českým telecomem. Dne 22.12.2005 bylo testovací vysílání řádného Multiplexu A Českých radiokomunikací na 40.k (Hády, od 1/2006 i Brno - město). Vysílací výkon je prozatím dosti slabý a uspokojivě pokrývá prozatím jen centrální části Brna. V ostatních lokalitách a v okolí Brna je příjem dosti proměnlivý a velmi záleží na místních podmínkách.

Příjem v Ostravě a okolí

Od 9.2.2006 probíhá testovací vysílání řádného Multiplexu A Českých radiokomunikací na 39.k z vysílače Ostrava Hošťálkovice. Vysílání prozatím probíhá příliš krátkou dobu, takže nelze říci, jaké jsou zkušenosti s příjmem v jednotlivých lokalitách.

Příjem v ostatních částech republiky

Podle dostupných informací bude probíhat pokrývání jednotlivých oblastí až cca to roku 2010. nejprve budou pokryty větší města, později i další lokality.

Mobilní příjem DVB-T

Po úplném zavedení DVB-T vysílání bude k dispozici též kvalitní mobilní příjem (pokud vysílače pracují v síti SFN), u analogové televize nemyslitelný. Tato unikátní vlastnost nabídne široké možnosti využití přenosných digitálních televizorů a přijímačů pro dopravní prostředky.

Bohatší programová nabídka

Bohatší programová nabídka je podle průzkumů největším lákadlem pro veřejnost. Důvod je nasnadě: vybírat ze širší programové nabídky zatím mohli pouze majitelé satelitních kompletů anebo abonenti kabelových televizí. Diváci přijímající televizní signál z pozemních vysílačů byli odkázáni na omezený výběr ze čtyř, maximálně pěti programů. To se má v éře DVB-T dramaticky změnit, protože každý digitální multiplex bude v průměru obsahovat 4 až 6 televizních programů. Podle současných informací z ČTÚ i ČRa by mělo být v ČR kolem roku 2012 v provozu celkem šest digitálních multiplexů. nahoru

Jméno:

Email:

Dotaz:


Pro odeslání dotazu vyplňte prosím písmena z obrázku:

řešení na  míru
Vyhledávání: