top
linie
adminúvod|kontakt|novinky|mapa serveru

CZECHLINK - satelitní přenos českých kanálů

Na začátku devadesátých let došlo k významnému zvýšení počtu celoplošných TV stanic. Téměř celá síť vysílačů po Prvním programu ČST byla postoupena provozovateli vysílání TV NOVA a jak Česká televize, Prima TV i Český rozhlas začali řešit problém s distribucí kvalitního TV signálu na jednotlivé nové vysílače. Na přelomu let 1996 / 1997 byla proto založena společnost Czech Link, s.r.o. jejímž hlavním úkolem bylo zajistit dostatečně kvalitní přenos signálu na vysílače. Pro tento přenos byla zvolena forma přenosu signálu přes satelit, jako nejvhodnější byl zvolen satelit dříve Kopernikus/ nyní Eurobird na pozici 28,5°E a kvůli zachování autorských práv dle zákona bylo zvoleno kódování Cryptoworks. Vysílání nebylo zprvu určeno pro veřejnost.

Pro značný zájem z řad odborné i laické veřejnosti byly brzy po zahájení pravidelného provozu dány do distribuce přístupové dekódovací karty. Tyto karty jsou určeny plátcům koncesionářských poplatků, kteří většinou z technických důvodů nejsou schopni přijímat programy České televize a Prima TV v odpovídající kvalitě.

Na začátku ledna 2006 byl celý paket přemístěn na novou satelitní pozici: Astra 3A 23,5°E. V současné době obsahuje ČT 1, ČT 2, PRIMA TV, dále pak placené TV Galaxie a CS Film, a některé rozhlasové programy Českého rozhlasu a dalších operátorů.

Pro příjem je nutné vlastnit parabolickou anténu o průměru min. 60 cm (stř. Čechy) s convertorem, digitální satelitní přijímač s dekodérem Cryptoworks a dekódovací kartu. Karta je z výroby předaktivovaná na 28 dní, během této doby má uživatel povinnost prokázat správci poplatků - České televizi, že je plátcem. Po tomto ověření dojde k prodloužení platnosti na další dobu. Ve smlouvě se koncesionář mj. zavazuje že kartu nebude používat mimo území ČR. Jedná se však o jednosměrný přenos signálu a není proto možné zjistit, na jakém místě se karta nachází a jestli právě dekóduje TV signál. Příjem z družice Astra 3A 23,5°E je možný s malou parabolu převážně jen v centrální části Evropy, v okrajových částech, kde by možný příjem z Eurobird 28,5°E podle informací získaných na internetu příjem možný není (praktické zkušenosti dosud nejsou).

Technické parametry: Astra 3A 23,5°E, 12 525 MHz, Vertical, SR 27500, FEC 3/4

Vyzařovací diagram družice Astra 3A 23,5°E
Vyzařovací diagram družice Astra 3A 23,5°E
nahoru
Jméno:

Email:

Dotaz:


Pro odeslání dotazu vyplňte prosím písmena z obrázku:

řešení na  míru
Vyhledávání: