top
linie
adminúvod|kontakt|novinky|mapa serveru

Malá domácí síť

V situacích, kdy je v domácnosti více než jeden počítač (např. stolní - domácí, notebook - pracovní) se dříve nebo později každý dostane do situace, kdy by bylo třeba tuto techniku propojit mezi sebou. Může to být z důvodu potřeby přenést soubor, který je pro disketu velký, potřeby rychlého přístupu na internet s jen jednou TV linkou, nebo situace, kdy potřebuji tisknout, ale nechce se mi pořizovat další tiskárnu. V takové situaci je čas na výstavbu malé domácí PC sítě, která propojí všechny počítače mezi sebou a umožní uživatelům rychlé připojení na internet, sdílení tiskáren, možnost přenášení souborů nebo hraní počítačových her více účastníky zároveň. Sítě lze vzhledem k jejich povaze lze rozdělit na kabelové a bezdrátové.

Kabelové sítě

Optické sítě

Je to řešení budoucnosti. Laserem a optickými vlákny je možné přenášet informace i na velké vzdálenosti s minimálními ztrátami a je možné je použít i na velmi rychlé propojení. V současnosti se používají spíše pouze na hlavní páteřní sítě a pro aplikace u jednotlivých koncových uživatelů se nehodí především kvůli jejich ceně.

Metalické sítě - koaxiální kabel

Síť používaná počátkem 90-tých let. V dnešní době se již nepoužívá a prvky na ní se prakticky nedají sehnat. Rychlost koaxiálních sítí je značně omezená a rovněž řešení dělení kabelu pro více počítačů a jednotlivých rozvodných prvků je značně datově ztrátové.

Metalické sítě - UTP

Řešení spočívá v osmižilovém kabelu krouceného po párech a mezi jednotlivými páry navzájem. Používá se hodně od druhé poloviny devadesátých let a v dnešní době je prakticky jedinou formou kabelového propojení počítačů v malé síti. Mezi její přednosti patří především rychlost, jednoduchost a nízká cena.

Bezdrátové sítě

V místech, kde nelze dva počítače propojit kabelovou sítí lze použít bezdrátovou síť. Pro propojení na malé vzdálenosti (několik metrů - v rámci jednoho domu) se používá technologie WiFi (standard IEEE 802.11). Pro toto připojení je každý počítač vybaven vysílačem / přijímačem a někde na centrálním místě je umístěn Switch s porty pro bezdrátové připojení (Wireless LAN Access Point). V některých případech může být použita kombinace metalické sítě s WiFi, toto řešení se používá především pro kombinaci běžné sítě s notebooky. Hlavními nevýhodami bezdrátové sítě je její omezená dostupnost a to i v rámci jednoho objektu a vyšší pořizovací cena.nahoru

Jméno:

Email:

Dotaz:


Pro odeslání dotazu vyplňte prosím písmena z obrázku:

řešení na  míru
Vyhledávání: