top
linie
adminúvod|kontakt|novinky|mapa serveru

Domovní počítačová síť, systémy pro činžovní a družstevní domy, hotely, apod.

Jste majitelem domu, členem bytového družstva, správcem ubytovacího zařízení a potřebujete řešit připojení k internetu? Chcete telefonovat levněji ale přitom zachovat výhody telefonní pevné linky? Vadí vám, jak si propojili nedospělí mladí muži počítače kabely po fasádě nebo po chodbě domu? Potřebujete zvýšit komfort bydlení uživatelům bytů v domě? Pro řešení domovní sítě jsme tu pro vás!

Co je to DKR a kdy se používá

Souhrnným názvem Datový kabelový rozvod (DKR) jsou nazývány větší funkční celky, které zajišťují připojení počítačů uživatelů v domě k internetu a dalším službám, které dnešní doba nabízí. DKR se používá v případech, kdy větší počet jednotlivých uživatelů vyžaduje levnější, nebo rychlejší připojení k internetu, než nabízí telefonní operátor, nebo kabelová televize nebo v případech, kdy je třeba použít další interaktivní služby, jako je IP telefonie, monitorování okolí domu kamerami, sledování IP televize a další služby.

Z čeho se skládá DKR a technická řešení

Nejčastěji bývá rozvod DKR budován pro kvalitní připojení k internetu. V takovém případě jsou zpravidla na střeše domu umístěna zařízení pro spojení s dodavatelem připojení (antény, optická pojítka, odbočka z optického vedení, apod.). Svody z těchto zařízení jsou svedeny do centrální rozvodnice s routerem a dalšími aktivními prvky rozvodu, která ve většině případů bývá umístěna nedaleko střechy (poslední patro domu, půda domu, výtahová strojovna, atd.) Účastnické kabely jsou z této rozvodnice vedeny vnitřkem domu - stavební řešení zasekáním, elektroinstalační lišty na chodbách, vedení světlíky, atd. - až k jednotlivým účastnickým zásuvkám.

Kabely se rozvádí tzv. systémem do hvězdice, což předpokládá i v dnešní době téměř výhradně používaná technologie kabelů UTP (Twisted Pair). Často bývá používán systém dvou kabelů pro případnou rezervu pro připojení nebo pro připojení dalšího zařízení, např. IP telefonu nebo IP TV boxu.

Připojení domovního rozvodu k internetu

Pokud je již domovní rozvod vybudován, případně je ve fázi stavby je možné uzavřít smlouvu s poskytovatelem připojení. Technici poskytovatele vybudují, nejčastěji na střeše objektu, tzv. přístupový bod, Centrální Switch (příp. i s routerem) umístí do hlavní rozvodnice datového systému. Operátor poskytovatele pak vytvoří IP účty pro jednotlivé uživatele a uzavře s nimi smlouvy o rychlosti a dalších aspektech připojení. Technologie připojení k internetu je popsána zde.

Připojení kamer do systému

Systém DKR umožňuje instalaci kamer vně i uvnitř objektu a jejich připojení k systému. Každý uživatel s připojeným počítačem tak má možnost sledovat události odehrávající se v zorném poli kamery případně je zaznamenávat na svůj HDD. Je také možné umístit kamkoliv v dosahu kabelů z rozvodu digitální videorekordér pro kamerové systémy a nahrávat události z kamery tam. Každý uživatel rozvodu pak má přístup k tomuto serveru formou vzdáleného přístupu a možnost stahovat si libovolná data s událostmi.

IP telefonie

V případě připojeného domovního datového rozvodu k internetu nebo systému operátora je možné využívat i hlasových služeb. Podobně jako u klasické telefonní pevné linky se uzavře smlouva s poskytovatelem, k datové zásuvce se připojí speciální telefonní přístroj a je možné používat hlasové služby. Technologie a výhody IP telefonie jsou popsány zde.

IP TV příjem

Někteří poskytovatelé připojení (je jich málo) umožňují prostřednictvím připojení k jejich síti i příjem vybraných TV programů. Systém se chová podobně jako rozvod kabelové televize. Po uzavření smlouvy s poskytovatelem IP TV signálu jsou klientovi zpřístupněny vybrané TV programy. Kvalita programů závisí na stupni komprese dat, který operátor použije a tak se může pohybovat od podprůměrné kvality až ke kvalitě stejné či lepší, než je DVD. Pro sledování je nutné vlastnit IP TV Box. V současné době nejsou tyto technologie v Evropě masivně používány.

Systémy STA (společná TV anténa) a DKR dohromady?

Instalace vedení, anténních systémů i rozvodnice DKR je nezřídka významným stavebním zásahem do objektu a proto stále více klientů volí řešení instalace datových kabelů spolu s koaxiálními pro rozvod TV a SAT signálu po domě. Nezanedbatelnou položkou při instalaci DKR je také cena za práci za instalaci kabelů. V případě společné instalace vedení a zásuvek není výsledná cena součtem ceny prací ale je pouze mírným navýšením ceny za běžnou instalaci datových UTP kabelů pro DKR.

V případě bezdrátového přenosu dat je možné použít i stejný anténní stožár a rozvodnice obou systémů umístit vedle sebe.nahoru

Jméno:

Email:

Dotaz:


Pro odeslání dotazu vyplňte prosím písmena z obrázku:

řešení na  míru
Vyhledávání: