top
linie
adminúvod|kontakt|novinky|mapa serveru

Novinky a zajímavosti

Sněmovna pro novelu o poplatcích

Poslanci schválili novelu autorského zákona. Majitelé hotelů už možná nebudou muset platit autorské poplatky za TV a R přijímače v jednotlivých pokojích.

Ceskenoviny.cz ? 24.11.2004: Předloha upravuje i další oblasti, spor se ale vedl hlavně o část, která se týkala hotelů. Proti novele se postavil například předseda mediální komise dolní komory Jaromír Talíř (KDU-ČSL). Poslanci podle něj sice na jedné straně udělali radost hoteliérům, na straně druhé ale snižují příjmy autorských svazů, aniž by jim to nějak vynahradili, třeba zvýšením poplatků z nahraných CD a dalších nosičů.
Talíř si není jist, zda hotely díky novele zlevní. Současné autorské poplatky podle jeho informací činí necelých deset korun za hotelový pokoj a den.
Předlohu kritizovali i někteří umělci - poslancům a senátorům zaslali otevřený dopis. "Nyní je v projednávání novela autorského zákona, která má oslabit práva umělců na odměnu, která je jim přiznávána téměř na celém světě," uvedli mimo jiné signatáři, mezi nimi například Petr Hapka, Petr Janda, Michael Kocáb či Jiří Suchý. Už teď se podle nich republika řadí mezi státy, kde je vymahatelnost práv duševního vlastnictví na nejhorší úrovni.
Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) poslance před schválením takto pojaté novely již v červnu varoval. Podle něj porušuje mezinárodní závazky ČR a je v rozporu s právními normami v EU.
Jeden z autorů předlohy Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) ale dnes uvedl, že takové rozhodnutí je v pravomoci jednotlivých zemí. V některých podle něj platí majitelé ubytoven skutečně i za přijímače na pokojích, v jiných ale nikoli.
Novela má také zvýšit dozor ministerstva kultury nad autorskými svazy.
Předlohu společně vypracovali poslanci z různých stran a tomu odpovídalo i závěrečné hlasování - názor na ni rozdělil i většinu sněmovních klubů.

Diskuze

Zatím žádné příspěvky
vložit příspěvek

Jméno:

Email:

Dotaz:


Pro odeslání dotazu vyplňte prosím písmena z obrázku:

řešení na  míru
Vyhledávání: